بازدید مجازی از موزه علوم و ستاره شناسی تهران

کد مطلب: 94663  |  تاريخ: یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۱:۰۸


بازدید مجازی از موزه علوم و ستاره شناسی تهران

معاونین علمی حوزه ۲۲۶ بشیر ناحیه مقداد از موزه علوم و ستاره شناسی تهران به صورت مجازی بازدید کردند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ معاونین علمی حوزه ۲۲۶ بشیر ناحیه مقداد به دلیل بیماری کرونا از موزه علوم و ستاره شناسی تهران به صورت مجازی بازدید کردند و با قسمت های مختلف آن آشنا شدند.

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک تهران، در سال ۱۳۷۹ در زمینی به مساحت ۶۰۰۰ متر مربع و ساختمانی با زیر بنای ۳۰۰ متر مربع، در دو طبقه و در محیطی آرام و زیبا بنا شده است.

این موزه با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند.

امکانات و فضاهای موزه علوم و ستاره شناسی تهران عبارتند از:

تالار کهکشان؛ در سقف این تالار گنبد نیلگون آسمان طراحی شده و هدف از آن آشنایی بازدید کنندگان با صورت های فلکی، ستارگان، سیاره ها، منظومه خورشیدی و کهکشان ها می‌باشد. همچنین در این تالار امکاناتی فراهم آمده که همایش ها، جشنواره ها و برنامه های مختلف علمی نیز برگزار شود.

سالن ترازو ها؛ سالنی است که در آن با استفاده از ترازوهای مختلف وزن افراد در سیارات گوناگون مقایسه می‌گردد.

سالن فیزیک؛ سالنی است که در آن ها دستگاه های مختلف جهت آزمایش های گوناگون در زمینه های علوم پایه از جمله مکانیک، نور، امواج و اصوات، الکتریسیته، مغناطیس و لیزر تعبیه شده و افراد با استفاده از این دستگاه ها آزمایش های مختلف را انجام و از آنها بازدید می‌کنند.

سالن تفکر ؛ دارای وسیله های بسیار جالبی است که بصورت معماهای مختلف افراد را از نظر هوشی مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

سالن سینمای سه بعدی؛ سالنی است که فیلم های مختلف علمی را به صورت سه بعدی و قابل لمس برای بازدید کنندگان محترم به نمایش می‌گذارد.

سالن نمایش لیزری؛ در این سالن دستگاه های مختلفی در زمینه کاربرد علوم اپتیکی از جمله: نمایش لیزری با طیف دید بالا و دستگاه هولوگرام، فیبر نوری، دستگاه مایکلسون - مورلی و حکاکی لیزری جزء تجهیزات این سالن می‌باشد.

رصد خانه؛ این رصد خانه مجهز به  تلسکوپ های ۸،۱۲،۱۴ اینچی اشمیت کاسگرین با سامانه جستجوگر خودکار به همراه جی.پی.اس، پنج عدد تلسکوپ بازتابی و شکستی و یک دستگاه دوربین دو چشمی پیشرفته می‌باشد. این رصد خانه علاوه بر رصد خورشید و ماه و اجرام غیر ستاره ای به پدیده های نجومی از جمله (خورشید گرفتگی، ماه گرفتگی و گذر سیارات) نیز می‌پردازد و همچنین قابلیت آن را دارد در صورت مساعد بودن شرایط جوی رصد روزانه  و شبانه در طول هفته برگزار نماید.


هم اکنون مرکز علوم و ستاره شناسی تهران سالانه میزبان هزاران نفر از دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و علاقه مندان در زمینه های مختلف علمی و نجومی می‌باشد. امید است که در آینده با بهره گیری بیشتر و توجه بیشتر مسئولین زمینه تبدیل این مرکز به عنوان مرکز اصلی و بزرگترین مرکز علمی ایران در زمینه علوم فراهم شود.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/94663/بازدید مجازی از موزه علوم و ستاره شناسی تهران

چاپ خبر