واکسیناسیون عشایر به دقت درحال انجام است

کد مطلب: 98254  |  تاريخ: دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰  |  ساعت: ۰۷:۰۰


علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

واکسیناسیون عشایر به دقت درحال انجام است

استان فارس حدود ۲۶ هزار و ۵۰۰ خانوار عشایر کوچ رو که جمعیتی حدود یک صد و یازده هزار نفر را در بر می ‌گیرد که از این تعداد بیش از هفت هزار نفر آن واکسینه شدند و پیش‌ بینی می شود که اگر به موقع سهمیه واکسن به جمعیت عشایر اختصاص پیدا کند تا پایان شهریور بتوان حدود ۹۰ درصد جمعیت عشایر را واکسینه کرد .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در شیراز، یکی از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران این است که حوزه سلامت در همه کشور پوشش همگانی سلامت وجود دارد و این کار بیش از ۴۰ سال است که جزو برنامه بوده و در سراسر کشور برای همه جمعیت های هزار نفری خانه بهداشت وجود دارد.

طبق آمار رسمی مرکز آمار ایران در حال حاضر 253 هزار خانوار عشایری با جمعیت حدود یک میلیون و 200 هزار نفر در کشور زندگی کوچندگی دارد. فارس از جمله استان های دارای جمعیت بالای عشایری بوده و بخش مهم دامداری و کشاورزی کشور مربوط به فارس است.

نقش عشایر در تولید، ایجاد اشتغال و تهیه مواد غذایی بسیار مهم و تاثیرگذار است و این رویکرد وظیفه مجموعه سلامت را بسیار سنگین تر می کند. استان فارس نخستین استان کشور در عملیاتی کردن پروژه راه اندازی خانه بهداشت سیار عشایری است.

پیش از این به کمک رابطان و مراقبان سلامت، طراحی چادر سیار و خدمت رسانی به عشایران انجام شده است اما راه اندازی خانه بهداشت سیار عشایری به صورت کانکس و خدمت رسانی بهورزان دانش آموخته دانشگاه علوم پزشکی شیراز به همراه کوچ عشایر، گام اساسی و تاثیرگذاری است که به همت دانشگاه علوم پزشکی شیراز پایه گذاری شد.

توجه به اینکه زنجیره انتقال ویروس کرونا در سطح ملی از کلانشهرها به شهرستان ها و سپس به روستاها و نهایتا به جوامع عشایری است، این جوامع که به نوعی دارای زندگی نسبتا قرنطینه دارند و خانوارها پراکنده اند، با توجه به شانس مواجهه کمتر با ویروس و شیوع کمتر نسبت به جوامع شهری و روستایی، در زمره آخرین گروهی هستند که ممکن است در معرض اپیدمی ها و از جمله کرونا قرار گیرند ولی به دلیل ارتباط ناگزیر با شهرها و روستاها، مواردی از ابتلای افرادی از عشایر در نقاط مختلف کشور گزارش شده است.

از آنجا که دسترسی این جوامع به اخبار، اطلاعیه ها و خدمات بهداشتی درمانی محدود بوده و اقدامات تشخیصی، غربالگری و درمان در دسترس نبوده و ممکن است به موقع انجام نشود، آگاهی بخشی جامعه عشایری به عنوان گروهی مهم و تاثیرگذار در تولید و امنیت غذایی ملی حائز اهمیت است.

رعایت نکات بهداشتی، تغییر سبک زندگی و سازگاری با شرایط موجود نقش مهمی در مقابله با ویروس کرونا در جوامع ساکن و کوچرو عشایری دارد .

طبق گزارش سازمان امور عشایر ایران تاکنون  ۹۲۲هزار و ۲۷۶ نفر عشایر غربالگری شدند. از این  تعداد7615 نفر عشایر مشکوک به کرونا بودند و تعداد 3034 نفر  به مرکز منتخب و تعداد  756 نفر عشایر به بیمارستان  ارجاع داده شده اند .

همچنین قبال ذکر است که 527 نفر از عشایر هم با رژیم تک دارویی درمان شدند. تاکنون62 مورد بستری گزارش شده تا تعداد آن بطور کلی به عدد 622 نفر مورد مثبت ثبت شده برسد .

بنظر می ‌رسد باتوجه به شرایط خاص زندگی عشایر که در دل طبیعت و به صورت پراکنده زندگی می‌کنند این پراکندگی باعث شده این بیماری با سرعت بسیار کندتر در این قشر از جامعه شیوع پیدا کند .

همزمان با واکسیناسیون گروه‌ های هدف در کشور، واکسیناسیون عشایر استان فارس به عنوان بزرگترین جامعه عشایری کشور نیز اجرایی شده است و تداوم دارد. واکسیناسیون عشایر نسبت به سایر اقشار جامعه با سرعت بالاتر بدون در نظر گرفتن شرایط گروه سنی در حال انجام است چرا که براساس اسامی  همه افرادی که در دفترچه عشایری سرپرست خانوار ثبت شده اند، بدون رده بندی سنی واکسینه می ‌شوند .

مسئول‌ بهداشت عشایر معاونت بهداشت دانشگاه شیراز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری اظهار داشت: پیرو ابلاغ معاونت بهداشت وزارت بهداشت درمان در خصوص واکسیناسیون جمعیت عشایر بالای ۱۸ سال کوچرو ، دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم طی مکاتبه ای به شبکه های بهداشت و درمان ابلاغ نمود و در این راستا جلسات متعدد در سطح معاونت بهداشتی برگزار گردید .

امیری به واکسیناسیون بالای 18 سال اشاره و اضافه کرد: براساس سرشماری صورت گرفته جمعیت عشایر بالای ۱۸ سال تحت پوشش شبکه های بهداشت و درمان در مناطق ییلاقی و قشلاقی  تعداد ۲۹ هزار و پانصد نفر می‌باشد . گروه هدف در عشایر کوچ رو بالای ۱۸ سال مد نظر بوده که خطرات ابتلا به کرونا آنها را تهدید می نماید .

وی با اشاره به دستورالعمل واکسیناسیون کرونا گفت: طبق دستور عمل واکسیناسیون، واکسن کووید ۱۹ بایستی در حضور پزشک و با امکانات اولیه احیا تزریق گردد به همین خاطر  واکسیناسیون در شهرها و روستاها در پایگاه های واکسیناسیون با حضور پزشک صورت می گیرد.

مسئول بهداشت عشایر  معاونت بهداشت علوم پزشکی شیراز یادآور شد: در مناطق عشایری واکسیناسیون در قالب تیم های سیار بایستی صورت گیرد که این تیم شامل پزشک، ماما یا پرستار ، واکسیناتور یا بهورز می باشد.

وی خاطرنشان کرد: در مرحله اول مقرر گردید تمامی خانه های بهداشت عشایری  که در قالب کانکس ارائه خدمت به عشایر می‌نمایند بهورز  با هماهنگی شوراهای اسلامی  و داوطلبین بهداشت اطلاع رسانی نموده و طی یک فراخوان با هماهنگی مرکز خدمات جامع سلامت تیم سیار شامل پزشک، واکسیناتور بهورز ، پرستار در منطقه حضور پیدا کرده و نسبت به واکسیناسیون اقدام نمایند.

امیری همچنین گفت: استان فارس حدود ۲۶ هزار و ۵۰۰ خانوار عشایر کوچ رو که جمعیتی حدود یک صد و یازده هزار نفر را در بر می ‌گیرد که از این تعداد بیش از 7 هزار نفر آن واکسینه شدند و پیش‌ بینی ما این است که اگر به موقع سهمیه واکسن به جمعیت عشایر اختصاص پیدا کند تا پایان شهریور بتوانیم حدود ۹۰ درصد جمعیت عشایر را واکسینه نماییم.

وی اضافه کرد: لازم به ذکر است تعداد ۳۸ خانه بهداشت عشایر در مناطق ییلاق و قشلاق استان در حدود ۲۰ منطقه در استان فارس هم خانه‌های بهداشت عشایری سیار وجود دارد که کار واکسیناسیون را در این روزها انجام می ‌دهند.

 

گزارش از سمن رخ صهبانیا جعفربیگلو

انتهای پیام /


http://stnews.ir/content/news/98254/واکسیناسیون عشایر به دقت درحال انجام است

چاپ خبر