نفوذ پچ میکرونیدل برای درمان زخم های مزمن

کد مطلب: 98390  |  تاريخ: شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰  |  ساعت: ۱۱:۴۰


توسط استادیار ایرانی تحقق یافت؛

نفوذ پچ میکرونیدل برای درمان زخم های مزمن

میکرونیدل ها لایه بیوفیلم زخم را سوراخ کرده و دارو را برای اکسیژن رسانی به بافت و از بین بردن عفونت های بیوفیلم روی زخم به بدن می رسانند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ درمان زخم های مزمن مانند زخم پای دیابتی بسیار دشوار است ، تا حدی به دلیل "بیوفیلم" مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها که روی بافت آسیب دیده ایجاد می شود. با این حال ، نوع جدیدی از وصله میکرونیدل نشان داده شده است که داروها را از طریق چنین فیلم هایی ارائه می دهد.

آرایه میکرونیدل انعطاف پذیر زیست تخریب پذیر رحیم رحیمی حاوی پراکسید کلسیم است. میکرونیدل ها لایه بیوفیلم زخم را سوراخ کرده و دارو را برای اکسیژن رسانی به بافت و از بین بردن عفونت های بیوفیلم روی زخم به بدن می رسانند.

رحیم رحیمی ، استادیار دانشکده مهندسی مواد ، یک آرایه میکرونیدل کامپوزیت پلیمری انعطاف پذیر ایجاد کرده است که می تواند بر بیوفیلم باکتریایی فیزیکوشیمیایی موجود در زخم های مزمن و غیر التیام بخش غلبه کرده و همزمان اکسیژن و عوامل ضد باکتری را تحویل دهد. نتایج در ACS Applied Bio Materials منتشر شده است. ویدئویی درباره اختراع در کانال YouTube Purdue Engineering موجود است.

rahimi-rahim

بیوفیلم های باکتریایی از کلونی باکتری ها تشکیل شده اند که با ایجاد یک ماتریس پلیمری لزج به هم می چسبند. متأسفانه ، آنتی بیوتیک های موضعی و سایر داروها در نفوذ به آن ماتریس مشکل دارند ، بنابراین نمی توانند به بافت آلوده زیر دست یابند.

رحیمی گفت: بیوفیلم به عنوان یک سپر عمل می کند و مانع از رسیدن آنتی بیوتیک ها به سلول ها و بافت های آلوده می شود. وقتی این میکروسوزن ها از طریق سپر سوراخ می شوند ، مایع زیر را جذب کرده و حل می شوند که آنتی بیوتیک را مستقیماً به سلول ها و بافت های زخمی می رساند.

در نتیجه، پزشکان اغلب بیوفیلم ها را قبل از درمان زخم ها جدا می کنند. این امر نه تنها برای بیمار دردناک است، بلکه برخی از بافتهای سالم همراه با بیوفیلم خارج می شوند و روند بهبود را عقب می اندازند. 

هنگامی که پچ روی زخم مزمن اعمال می شود، آن میکرونیدل ها به بیوفیلم نفوذ کرده و مایع را از بافت زیر جذب می کنند. این باعث می شود که آنها بی ضرر حل شوند و داروهای خود را در آن بافت آزاد کنند. بیمار احساس ناراحتی نمی کند ، زیرا سوزن ها به قدری کوتاه هستند که به هیچ انتهای عصبی نمی رسند. پس از اتمام فرایند ، پچ برداشته می شود و بیوفیلم - و بقیه زخم - دست نخورده باقی می ماند.

A couple of the prototype patches, with the microneedles visible on the underside of the one on top

در آزمایشات آزمایشگاهی انجام شده بر روی نمونه های پوست خوک با زخم های مزمن ، پچ میکرونیدل با موفقیت توانست پراکسید کلسیم را از طریق بیوفیلم و به بافت زیرین برساند، در حالی که سوزن ها در کمتر از پنج دقیقه حل می شوند. پراکسید کلسیم اکسیژن تولید می کند که هم باکتری ها را از بین می برد و هم باعث رشد بافت جدید می شود.

وی افزود: روش سنتی برای دور زدن بیوفیلم این است که پزشکان آن را جدا کنند ، که برای بیماران دردناک است و بافت ناسالم را از بافت سالم تشخیص نمی دهد.

رحیمی می گوید: میکرونیدل ها درد ایجاد نمی کنند زیرا به اندازه کافی طولانی نیستند که انتهای عصبی پا را لمس کنند. در این مطالعه منتشر شده، تیم ریز سوزن ها را روی مدل های زخم خوک ex vivo ارزیابی کرد. در کمتر از پنج دقیقه ، میکرونیدل ها حل شدند، آنتی بیوتیک تحویل داده شد و پچ برداشته شد.

عدم درمان مناسب زخم های عفونی می تواند منجر به باکتریمی و سپسیس شود. در نتیجه ، زخم های مزمن یکی از علل اصلی قطع عضو هستند.

گام بعدی برای توسعه ریزسوزن ها فراتر از مرحله اثبات مفهوم ، یافتن شرکایی برای انجام آزمایشات انسانی است. رحیمی این نوآوری را به دفتر تجاری سازی فناوری بنیاد پژوهش پردو نشان داده است. OTC یک درخواست ثبت اختراع در مورد مالکیت معنوی ثبت کرده است. این نوآوری برای مجوز در دسترس است.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/98390/نفوذ پچ میکرونیدل برای درمان زخم های مزمن

چاپ خبر